به وب سایت شرکت تو سعه گردشگردی خالدنبی گلستان خوش آمدید ...............مشاوره - راهنمایی محلی -هماهنگی اسکان و تدارکات مربوط به مجموعه زیارتی و گردشگری.................www.khalednabi.ir...............با ما در ارتباط باشدی و از نقاط دیدنی و بکر این مجموعه لذت ببرید ...........

اوقات شرعیمجموعه زیارتگاه خالد نبی(ع)
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه, 20 آذر 1394 ساعت 15:56

بقعه خالد نبی(ع)

زیارتگاه خالدنبی (ع) بصورت بنایی مسقف با پلان چهار ضلعی و تعدادی پنجره و در ورودی است که در ورودی بقعه دارای طاق هلالی می باشد .پنچره ها و در ورودی فلزی ساده است و بر هیچکدام از آنها کتیبه تزیین دیده نمی شود . سقف آرامگاه خالدنبی از بیرون گنبدی مدور سبز رنگ و شلجمی شکل است که کمربند وگنبد داخل هم رفته است . در داخل بقعه خالدنبی فقط صورت قبری ساده به شکل قبرهای پشته ای به ارتفاع 1/5 متر دیده می شود . این قبر فاقد کتیبه تاریخی می باشد . سقف بقعه بر روی دو ستون فلزی استوار شده است .

 

در اطراف بقعه خالدنبی تعداد 33 باب زائر سرا برای اقامت و استراحت زائرین و یک باب مسجد و 24 باب سرویس بهداشتی وتعداد 6 آب انبار جهت ارائه خدمات به زائرین وجودارد.

.

 

بقعه چوپان آتا

کمی دورتر از زیارتگاه خالدنبی و بر سر قله مسلط هزار دره شمالی ، بقعه چوپان آتا قراردارد. این بقعه بصورت بنایی ساده ، مسقف با پلان چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنچره با طاق هلالی می باشد .گنبد بقعه فلزی و بصورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شده است که دارای کمربند می باشد نمای خارجی بنا ساده وسیمان کاری شده است و نمای داخلی بقعه نیز ساده ، فاقد تزیین و کتیبه است. در داخل بقعه صورت قبری بدون سنگ دیده می شود.

بقعه عالم بابا

بقعه عالم بابا همانند بقعه چوپان آتا از حیث شکل و پلان ساخته شده است . این بقعه بصورت بنایی ساده چهار ضلعی که در سه ضلع آن پنچره وجود دارد و در ورودی آن در ضلع غربی بصورت طاق هلالی شده می باشد. سقف و گنبد این بقعه نیز همانند بقعه چوپان آتا است . در داخل بقعه فقط صورت قبری ساده بدون کتیبیه دیده می شود. (ساختمان این بقعه در حال نوسازی می باشد)

هزار دره شمالی

در قسمت شمالی زیارتگاه خالدنبی (ع) منطقه معروف به هزار دره شمالی قرار دارد . این منطقه بدلیل داشتن راههای مختلف خاکی و تپه ماهورهای فراوان نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند . انتهای این منظره زیبا به جاده آسفالته مراوه تپه و گنبد وصل است ، البته از اوایل آبان ماه تا اواخر فروردین ماه این مناطق محل سکونت قشلاقی عشایر اکراد خراسان شمالی و رضوی است .مسیر شماره 3 و 4 راه ارتباطی زیارتگاه ازمیان این مناطق میباشد.

 

دره پنج شیر

در قسمت جنوبی زیارتگاه و متصل به روستای گچی سوبالا دره پنچ شیر قراردارد، علت نامگذاری به این نام، وجود پلنگ و شیر در گذشته در این مناطق است . البته در کوه های اطراف زیارتگاه مکانهایی وجود دارد که طبق روایات محل استراحت این گونه حیوانات بوده است. این مکان در فصل بهار بدلیل زیباییهای خاص خود زائران و گردشگران زیادی را معطوف خود می کند.

 

قبرستان اسرار آمیز

در شرق بقعه عالم بابا و پس از گذر از راهی باریک و تا حدی صعب العبور و بر روی یک رشته تپه های خاکی که ارتفاع آن به مراتب کمتر از ارتفاع محل زیارتگاه خالدنبی است قبرستان وسیع با منظره خیره کننده و جالبی می باشد که سنگ قبر های آن به شکل استوانه ای و در اندازه های مختلف دیده می شود.

بیش از 600 سنگ مزار در این قبرستان یافت می شود که البته تعدادی از این سنگها بر اثر عوامل انسانی یا طبیعی به زمین افتاده اند . پراکندگی این سنگها در دامنه کوههای مرکزی ، دامنه شرقی کوه است و برخی دیگر از مجموعه سنگ مزارها بصورت منفرد در تپه های اطراف که مسلط به هزار دره می باشد ، قرار گرفته اند.

این قبرستان که بی شک یکی از قدیمی ترین قبرستانهای کشور با سنگ مزارهای بسیار منحصر به فرد و بی نظیر به شمار می آید و به تنهایی میدان کار پژوهشی بزرگی برای پژوهشگران تاریخ ، باستان شناسی ، مردم شناسی ، مرمت آثار و اشیاء ، زمین شناسی ، جغرافی ، زیست ، جانور شناسی ، گیاه شناسی و ... است

 

چشمه خضر دندان

در مجاورت بقعه چوپان آتا و 100 متر پایین تر از آن در میان درختان چشمه آبی وجود دارد که تقریبا در تمام فصول جریان دارد ، به اعتقاد زائران آب این چشمه کوچک شفابخش است و برای رفع مریضی دامها و گله ها از آن استفاده می کنند . برخی از زائران هم برای تبرک و شفا ، آب چشمه را با خود به همراه می برند.

 

چوب سرگرمی

در مجاورت و محوطه بیرونی زیارتگاه خالدنبی در بالای قله تیر چوبی وجود دارد که به چوب درمان یا چوب سرگرمی نیز معروف است جنس چوپ از جنس درختان روسی و بنام سوور است که در مجاورت چشمه خضر زنده وجود دارد . مردم اعتقاد دارند که هر کس دندان درد دارد و یا تمایل دارد که به دندان درد مبتلا نشود بایستی از تیر چوبی یاد شده بالا برود و نوک آن را گاز بگیرد . بر اثر استفاده زیاد از این تیر چوبی ،سطح خارجی آن بسیار صاف و صیقلی شده است به نحوی که بالا رفتن از آن به دشواری ممکن است.

آخرین بروز رسانی در جمعه, 20 آذر 1394 ساعت 20:29