به وب سایت شرکت تو سعه گردشگردی خالدنبی گلستان خوش آمدید ...............مشاوره - راهنمایی محلی -هماهنگی اسکان و تدارکات مربوط به مجموعه زیارتی و گردشگری.................www.khalednabi.ir...............با ما در ارتباط باشدی و از نقاط دیدنی و بکر این مجموعه لذت ببرید ...........

اوقات شرعیبیوگرافی
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه, 20 آذر 1394 ساعت 15:53

کشورمان ایران علاوه بر تنوع جغرافیایی ، وسعت جنگل ها و مراتع ، وجود رودها و دریاچه ها ، گستردگی کویرها و پراکندگی کوه ها و دامنه کوهها، بدلیل داشتن تاریخ و تمدنی چند هزار ساله ، دارای اماکن تاریخی ، مذهبی ، فرهنگی و تفریحی فراوانی است که از ویژگیهای خاص تاریخی و معماری این کشور به شمار می رود . ساخت این اماکن که اغلب به صورت باغ ، پارک ،پل ،حمام ، عمارت و موزه ها در سراسر شهرهای ایران پراکنده است.

در واقع بنای این عمارت ها برگرفته ار هنر ، باورهای دینی و فرهنگ ایرانیان و نیز گویای فرهنگ ، آداب و رسوم اقوام و اجداد گذشته ما است . همچنین پیشرفت جامعه بشری ، تحول نحوه زندگی و فعل و انفعالات محیط زیستی باعث شد تا نیاز به حفظ طبیعت و حیات وحش ، حفظ آثار بجا مانده از گذشتگان و نمایش پیشرفتهای بشری ، در غالب ایجاد پارک های ملی ، موزه ها و سینماها به شکل امروزی بوجود آید.

با توجه به وجود اعتقادات عمیق و ریشه دار مذهبی در میان ایرانیان ، زیارتگاه هایی در کشورمان وجود دارد که همواره مشتاقان بسیاری از سراسر کشور به سمت زیارت آنها می شتابند .

برخی از این زیارتگاه ها مانند بارگاه مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس دارای ارزش معنوی و مذهبی قابل توجهی برای مسلمانان جهان هستند. به طوری که هر ساله مسلمانان بسیاری از سراسر جهان به منظور زیارت آنها به سوی ایران روانه می شوند . در کشور ما اماکن زیارتی دیگری نیز وجود دارد که از نظر منطقه ای و ملی مورد توجه قرار می گیرند وبطور معمول زائران آنها را افراد محلی و بتدریج از سراسر کشورتشکیل می دهند . به عبارت دیگر ، زیارت ، از جمله اموری است که در راس زندگانی مردم این کشور قرار دارد و به عنوان یک نیاز ضروری و در عین حال شرعی و مذهبی در زندگی مردم تلقی می شود . بطوری که بسیاری از هموطنانمان به مناسبتهای مختلف ملی و مذهبی بصورت فردی یا همراه خانواده به زیارت اماکن مذهبی می پردازند.

همچنین امروزه صنعت گردشگری به علت پتانسیل و ظرفیت فراوانی که دارد به عنوان یکی از صنایع پررونق و درآمدزا برای بسیاری از کشورهای جهان به شمار می آید و بنا بر گزارشهای سازمان جهانی گردشگری سالانه نزدیک به یک میلیارد نفر از نقاط سیاحتی ، طبیعی و فرهنگی کشورهای مختلف بازدید می کنند ودرآمد حاصل از این تعداد گردشگر رقمی در حدود 550 میلیارد دلار است که نصیب اقتصاد کشورهای فعال حوزه گردشگری می شود.

در این میان کشورمان به رغم داشتن جاذبه های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی بی شمار و پشتوانه تمدنی و فرهنگی هفت هزار ساله در ردیف ده کشور نخست جهان قرار دارد که می تواند توجه گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف جهان به خود جلب کند . کارشناسان حوزه گردشگری بر این عقیده اند که گردشگری زیارتی یا مذهبی از جمله حوزه های با اهمیتی است که باید برای آن برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرد زیرا وجود 8 هزار اماکن زیارتی و مذهبی در کشور می تواند در چرخه گردشگری جایگاه مناسبی را به خود اختصاص دهد و از این رهگذر سالانه درآمد کلانی را نصیب کشور سازد.

زیارتگاه خالدبن سنان (ع) یکی از این اماکن است که می تواند نقشی پررنگ در صنعت گردشگری مذهبی داشته باشد.

مجموعه زیارتی و گردشگری حضرت خالدبن سنان (ع) بر فراز قله 720 متری تانگری داغ (گوگجه داغ) در رشته کوههای جرجان در شمال شرقی شهرستان کلاله چون نگینی زیبا می درخشد . در این مجموعه علاوه بر آرامگاه حضرت خالدنبی (ع) ، آرامگاه چوپان آتا ، خادم آن حضرت و آرامگاه عالم بابا پدر همسر خالدنبی، تپه ماهورهای هزار دره و دره پنچ شیر قرار دارد .

همچنین چشمه خضر زنده با خاصیت شفا بخشی ، تپه و قبرستان باستانی با سنگهای استوانه ای و چلیپا و قرار گرفتن این مجموعه بر فراز بلندترین قله رشته کوههای گوگجه داغ و احاطه آن بوسیله کوهها ، مراتع و دامنه های سرسبز و جاذبه های بدیع و چشم نواز طبیعی و ویژگیهای تاریخی و اکوتوریستی ،زمینه حضور سالانه هزاران زائر، محققان و گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کرده است . با توجه به مطالعات صورت گرفته شده ، صنعت گردشگری نقش تعیین کننده در توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشورمان دارد . در این راستا توسعه و تجهیز مجموعه زیارتی و گردشگری حضرت خالدنبی (ع) نیز در پیشرفت بخشهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی منطقه موثر خواهد بود.