به وب سایت شرکت تو سعه گردشگردی خالدنبی گلستان خوش آمدید ...............مشاوره - راهنمایی محلی -هماهنگی اسکان و تدارکات مربوط به مجموعه زیارتی و گردشگری.................www.khalednabi.ir...............با ما در ارتباط باشدی و از نقاط دیدنی و بکر این مجموعه لذت ببرید ...........

اوقات شرعیشهرستان کلاله
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه, 20 آذر 1394 ساعت 15:47

شهرستان کلاله :

جمعیت شهرستان کلاله در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۵۳٫۲۶۱ نفر بوده‌است . شهرستان کلاله با چهار هزار و ‪ ۹۶۲‬کیلومتر مربع وسعت در شرق استان گلستان قرار دارد، در این شهرستان علاوه بر عشایر کوچنده اکراد شمال خراسان، حدود ‪ ۱۶۰‬هزار نفر سکونت دارند که ترکیب جمعیتی آن را قوم فارس، ترکمن، کاشمری- خراسانی،سیستانی، بلوچ تشکیل می‌دهند.

موقعیت شهرستان کلاله در پهنه جغرافیایی استان گلستان از سه جهت اهمیت فراوان دارد، واقع شدن در مسیر ارتباطی گلستان – خراسان و ارتباط با جمهوری ترکمنستان که سبب رفت و آمد های بسیار و ارتباطات گسترده شده که می تواند در توسعه و عمران این ناحیه نقش بسزایی داشته باشد. افزون بر آن بخشی از طبیعت زیبای پارک ملی گلستان و سرچشمه رودخانه زاو که از سرچشمه های پر آب گرگانرود است ، در این منطقه واقع گردیده است.

 

1) تقسیمات سیاسی و کشوری :

شهرستان کلاله در شمال شرق استان گلستان واقع شده است . این شهرستان از شمال  به شهرستان مراوه تپه ، از جنوب به شهرستان گالیکش ، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به شهرستان گنبد کاووس محدود میشود.

 

2) موقعیت اقتصادی :

 

عمده فعالیت مردم این شهرستان کشاورزی و دامداری می باشد ، که محصولات عمده آن گندم ، جو، پنبه و دانه های روغنی است. بخش مراوه تپه به سبب برخورداری از مراتع مرغوب یکی از مهمترین مناطق پرورش دام به شمار می آید.

قالی و قالیچه بافی با نقش و نگارهای سنتی ترکمن ،سوزن دوزی بلوچ ، پشم بافی، حصیر بافی ، و نمد بافی از مهمترین صنایع دستی و هنر های سنتی این شهرستان است. از مراکز مهم صنعتی و اقتصادی می توان به انبار مکانیزه 20 هزار تنی گندم و فرودگاه کلاله نام برد.

 

3) نا همواریهای شهرستان کلاله :

این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است.

الف ) جلگه ای :

در اراضی جلگه ای با وسعت کم و تنها در مرکز و غرب قرار دارند و 5/3 % مساحت این شهرستان را تشکیل می دهند . این زمینها بسیار حاصلخیز هستند .

ب) کوهستانی :

نواحی جنوبی این شهرستان دنباله رشته کوههای البرز شرقی است . در نواحی شرقی مناطق کوهستانی آن از طریق ارتفاعات جنگل گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد. و به طرف شمال به کوهپایه های کم ارتفع منتهی می شود .

 

رشته کوه البرز در بخش جنوبی این شهرستان مستقر می باشد،که هر چقدر از طرف جنوب به شمال پیش رویم از ارتفاع آن کاسته می گردد. مرتفع ترین نقطه این شهرستان کوه بیگلوه با 1916 متر و کم ارتفاع ترین آن ، بخش شمالی شهرستان کلاله که با 65 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

 

4) آب و هوای شهرستان کلاله :

به سبب ارتفاعات در شرق و جنوب کلاله و وزش بادهای سرد شمالی و مرطوب شمال غربی در نقاط کوهستانی تا ارتفاعات متوسط ، میزان بارندگی بیشتر است. ولی به طرف نواحی کوهپایه و جلگه ای از آن کاسته می شود. در ارتفاعات ، آب و هوای معتدل و کوهستانی است ، و در نواحی کم ارتفاع و جلگه ای به آب و هوای معتدل نیمه مرطوب تبدیل می شود.

رودها :

رودخانه اترک در شمال و رودخانه گرگانرود در مرکز از مهمترین رودهای این شهرستان هستند ،که در جهت شرقی – غربی جریان دارند. رودخانه اترک از قوچان ( استان خراسان ) سر چشمه می گیرد . و بعد از طی مسافتی از استان خراسان خارج می شود . و به بخش مراوه تپه از شهرستان کلاله وارد می گردد. این رودخانه مرز ایران و جمهوری ترکمنستان را به طول 90 کیلومتر تشکیل می دهد . و سرانجام در 33 کیلومتری شمال باختری گمیشان به دریای خزر می ریزد .

رودخانه گرگان رود از رشته کوههای قله بورون و گلیداغ (گولوداغ ) سرچشمه می گیرد . و طی یک قوس نسبتاً بزرگ از روستای اودانا عبور می کند. و پس از سیراب نمودن روستای قرانکلی جنگل و مخلوط شده با یک ریز آبه کوچک از دامنه های باختری رشته کوه گلیداغ سرچشمه گرفته و به سوی باختر جریان یافته است، و بطرف جنوب باختری روانه می شود. و دره جنوب خاوری کوه عرب داغ را به سوی روستای سگیر می پیماید. و پس از عبور از روستای مزبور در روستای دیگری بنام قلعه جیق با رود تنگر در هم می آمیزد . و دره شمال رشته یشک یال را ضمن مشروب ساختن روستا های اطراف با رودخانه قرناوه مخلوط می شود ، و بعد از یک کیلومتر از روستای صوفیان می گذرد . و پس از مشروب نمودن اراضی بخش جلگه ای نهایتاً به دریای خزر می ریزد .

 

5) پوشش گیا هی :

از لحاظ پو شش گیاهی شهرستان کلاله را به سه قسمت می توان تقسیم کرد .

الف ) قسمت جنوبی شهرستان :

در این قسمت رشته کوه البرز واقع شده است . و در بعضی از قسمت ها ، جنگل های تنک و پراکنده را شاهد هستیم ، ولی بطور کلی بیشتر کوههای و تپه ها و جنگل ها در این قسمت می باشد ، که از مهمترین آنها می توان جنگل گلستان را نام برد.

ب) قسمت میانی شهرستان :

در این قسمت بیشترین اراضی مرغوب شهرستان کلاله واقع شده است . به همین دلیل انواع محصولات از جمله پنبه ،گندم ، حبوبات و گیاهان صنعتی در این قسمت به عمل می آید.

 

ج) قسمت شمالی شهرستان :

در این قسمت به لحاظ کمبود آب بیشتر اراضی شهرستان زمین های لم یزرع و بایر که پوشش گیاهی در این قسمت بصورت درختچه های کوچک و بوته های پراکنده می باشد، تشکیل می دهد.